KRISTOFF + MAREK MIELNICKI

KRISTOFF to jedna z najstarszych polskich fabryk porcelany, działająca nieprzerwanie od 1831 roku. Rodzina Jarząbków, która w 2010 r. uratowała upadającą firmę, postawiła na powrót do tradycji przedsiębiorstwa – tworzenia przedmiotów codziennego użytku o wysokiej jakości przy współpracy z polskimi projektantami. Margaretę Jarząbek – szefową kolekcji autorskich – z Katarzyną Szustow łączy wieloletnia przyjaźń. 

Marek Mielnicki – projektant wszechstronny. Potrafi zaprojektować wszystko, począwszy od małych form graficznych, poprzez layouty magazynów i stron internetowych, aż po wnętrza. Absolwent ASP w Poznaniu, muzyk amator, domorosły konstruktor, grupy Minilabiści. Prowadzi multidyscyplinarne studio projektowe Veryniceworks, studio Boxme Steel Tailors oraz koszulkowy label Shirtee.

Marek Mielnicki i Katarzyna Szustow poznali się w 2010 roku. Wspólnie stworzyli m.in.: pełną komunikację graficzną dla Międzynarodowego Festiwalu WARSZAWA CENTRALNA organizowanego przez Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy, layout periodyku „Dramatika”, pełną identyfikację wizualną dla Teatru Polonia i Och-Teatru oraz stronę www.szustow.com.

Dzięki spotkaniu Margarety Jarząbek i Marka Mielnickiego powstała kolekcja porcelany „Circus”, dla której inspiracją był cyrk – zjawisko o wielowiekowej tradycji, która znika na naszych oczach. "Cyrk, jak i kolorowa epoka, do której należy – epoka królów i niewolników, tradycji i rewolucji, magii i religii, odchodzi w zapomnienie, a wraz z nim klauni, treserzy, kuglarze, tancerki na linie i poskramiacze dzikich zwierząt. To próba zatrzymania odchodzącej epoki na tak szlachetnym materiale jakim jest porcelana, od zawsze kojarzącym się z czymś delikatnym i kruchym" – mówi Marek Mielnicki.

Kolekcja „Circus” zdobyła nagrody w ramach festiwali:
Must Have! Łódź Design Festiwal 2012,
Wystawa“Kod Miasta” w “Concordia Design” w Poznaniu 2012
Międzynarodowe Targi “Ambiente” we Frankfurcie na Menem 2012
Wystawa “ILUSTRACJA.pl” w warszawskim Soho 2012
Salone Internationale de Mobile 2013
„Inno Design Tech Expo” w Hong Kongu 2013

Poza połączeniem potencjału Kristoffa i Marka Mielnickiego SZUSTOW. KULTURA I KOMUNIKACJA odpowiadała za oprawę medialną autorskich kolekcji sezonu 2013 stworzonych z Marią Jeglińską, Anią Kuczyńską i Kają Kusztrą.